powered by Agones.gr - livescore

Ο πρώτος από τους έξι τελικούς (όπως δίκαια χαρακτηρίστηκαν τα υπόλοιπα ματς μέχρι το τέλος) δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον Απόλλωνα. Οι κοκκινόμαυροι κόλλησαν στο 1-1 με τον Εθνικό Σερρών στην Καλαμαριά και η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει πολύ.
Το παιχνίδι παρότι έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, όπου σε πολλά σημεία του, είχαν σχηματιστεί λίμνες, ήταν αρκετά ποιοτικό με τις δύο ομάδες να καταφέρνουν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις.

Ο Απόλλων για ένα ακόμη ματς φέτος βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, και μάλιστα πολύ νωρίς.
Στο 6ο λεπτό ο Μπλέντι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος των Βρονταρά, Παπαστεριανού γράφοντας το 1-0. Οι πόντιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς να καταφέρνουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Οι Σερραίοι έχοντας το προβάδισμα έριξαν το βάρος στην άμυνα και έφυγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο Απόλλων πίεσε πολύ για την ισοφάριση με τον Εθνικό να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, στο 63΄, λίγο έλλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά το σουτ του Κρεββατά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Δυο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Από σέντρα του Χατζηλιάδη στην περιοχή ο Κωστούλας (που λίγο νωρίτερα είχε μπει αλλαγή) με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους κοκκινόμαυρους, που πίεσαν πολύ για τη νίκη, αλλά για άλλη μια φορά ήταν άστοχοι στα τελειώματα. Η γνώριμη επιθετική δυστοκία κόστισε εκ νέου. Με 4 μόλις τέρματα σε δέκα αγώνες στην Καλαμαριά δεν μπορείς να ελπίζεις σε θαύματα.

Ο Αλέξης Αλεξίου επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη ως αντίπαλος του Απόλλωνα, τώρα στον πάγκο του Εθνικού Σερρών. Κατάφερε να πάρει το Χ και ουσιαστικά να φέρει πιο κοντά στον γκρεμό τους κοκκινόμαυρους μαζί με τη δική του ομάδα που παραμένοντας χαμηλά δεν θα τη σώσει ο σημερινός βαθμός.

Ο επόμενος τελικός για τους πόντιους είναι στην Καρδίτσα με την τοπική Αναγέννηση. Μια νίκη θα αναπτερώσει τις ελπίδες, όταν όμως ο κόσμος της ομάδας βλέπει τον Απόλλωνα να δυσκολεύεται να κερδίσει τον Φωκικό και να μην μπορεί να πάρει το τρίποντο με τον Εθνικό Σερρών, τις δύο τελευταίες ομάδες του πίνακα που σχεδόν έχουν αποχαιρετίσει την κατηγορία, είναι λογικό να απογοητεύεται και να σκέφτεται πως δύσκολα θα αποφευχθεί το μοιραίο.

Κίτρινες κάρτες: Κωφοκώτσιος, Κρουσταλέλης, Δέντσας, Γούπος (Εθνικός Σερρών)

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς), Βοηθοί: Καραμπούλας (Λάρισας), Έμπλιουκ (Ξάνθης)

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μάκης Δανδίκας): Bρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Ακασού, Παναγιωτούδης (46' Καπετάνος), Νατσιόπουλος, Ευσταθίου (76' Φιγκερόα), Τσούτσης, Αναστασίου (59' Κωστούλας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Αλέξης Αλεξίου): Γούπος, Κωφοκώτσιος, Κουκόλης, Κρουσταλέλης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Νικολίτσας, Δούμτσιος (66' Παπαϊωάννου), Μπλέντι (87' Μαρίνου), Σαββίδης (59' Κοντσίδης), Κρεββατάς.